O softwarové výbavě


V příslušenství systémů MS Windows 95 / 98 a ME jsou k dispozici základní aplikace, aby uživatel mohl editovat texty, přehrávat - nahrávat zvuky, zpracovat základní grafické formáty, prohlížet WWW stránky a spravovat elektronickou poštu.
(Poznámka: Verze MS Windows 95 OSR 1 je o některé aplikace chudší.)

 

Začátečník by měl vědět o příslušenství systémů MS Windows:

Správa objektů na discích

Průzkumník je základní nástroj na správu složek a souborů. Pomocí něj lze provádět manipulace jako je vytváření nové složky, kopírování a přesun objektů na discích.

Textové editory

Poznámkový blok je velmi jednoduchý textový editor, který pracuje se základním TXT formátem a slouží k editaci malých ASCII souborů (TXT, INI, BAT aj. do velikosti cca 40 kB).
WordPad je již složitější textový editor, který dovoluje editaci velkých textových souborů (běžně 1 MB a více). Lze s ním text formátovat a zpracovávat tak formáty (RTF, DOC 6. - 7.).

Multimédia

Ovládání hlasitosti je jednoduchý mixér, kterým lze řídit nastavení signálových úrovní zvukové karty.
Přehrávač CD, jak již název napovídá, slouží ke spouštění přehrávání audioCD.
Přehrávač záznamů je aplikace, ve které lze spouštět přehrávání zvuků, videa a midi souborů (MID, RMI, WAV, AVI aj.). Tuto aplikaci je vhodné updatovat na vyšší verzi, než která je v příslušenství systému. Rozšíří se tak její použitelnost a potom je možné v této aplikaci přehrávat například také MP3 soubory a realaudio z Internetu.
Záznam zvuku poslouží k jednoduchému zpracování WAVů, dovoluje i drobné efekty, jako je přidání echa, úpravu hlasitosti zvuků, změnu rychlosti a smíchání více zvuků. Také umožňuje ukládání a konverzi různých WAV formátů dle nainstalovaných zvukových kodeků. Nahrávání zvuků je možné, ale s omezením na délku nahrávky 60 sec., což je určitá nevýhoda, ale v mnoha případech to postačuje.

Systémové nástroje

Scandisk slouží ke kontrole funkčnosti disku a to jak z hlediska hardwarového (kontrola povrchu disku), tak z hlediska softwarového (kontrola clusterů, tabulky FAT) a softwarové chyby opravuje. Občas je vhodné tento program spustit a to i když nepředpokládáte chyby na disku.
Defragmentace disku slouží k optimálnímu seřazení clusterů (souborů) na disku a tak urychluje práci disku. Opět je tento nástroj vhodné občas spustit.
Komprese disku poslouží těm, kteří mají malý harddisk a kompresí obsahu disku získají volné místo, avšak pozor, protože komprimovat lze pouze disk se souborovým systémem FAT 16!

Internet - komunikace

Internet Explorer je určen pro prohlížení WWW stránek (HTML souborů). Pokud máte verzi nižší než 5.X, doporučujeme updatování!
Internet mail, Internet news clienti pro správu elektronické pošty a diskusních skupin.
Outlook Express je rovněž clientem pro správu elektronické pošty a diskusních skupin. Pokud máte verzi 4.0, doporučujeme updatování na verzi 5.X, která se nainstaluje například při volbě "typické" instalace Internet Exploreru 5.X.
NetMeeting je výborná aplikace pro komunikaci v reálném čase prostřednictvím sítě Internet. Umožňuje IP telefonii, přenos souborů, chat a ještě grafické funkce, které však nevidomý nevyužije. Pokud máte verzi nižší než 2.0, doporučujeme updatování (ve výbavě MS Windows 95 OSR 2 je verze 1.0).
HyperTerminál slouží k vzájemné výměně souborů při přímém spojení modemů a sériových portů. Také zpřístupňuje stanice BBS.
MS Exchange - Doručená pošta je multifunkční komunikační client, který umožňuje správu elektronické pošty a faxování.

Zpracování grafiky

Imaging poslouží k prohlížení, úpravě a tisku obrázků v základních grafických formátech (PCX, TIF). Rovněž lze přímo z tohoto programu spouštět skenování a tak tato aplikace poslouží pro jednoduché kopírování dokumentů.

Výčet aplikací, které jsou v příslušenství, není konečný a má posloužit k základní informaci.
Prakticky ke každému zařízení, které máte (budete mít) instalováno v počítači, je mimo ovladačů také obslužný software. Může se však stát, že některý software nebude možné ovládat z klávesnice, bude řešen ryze graficky a tak pro nevidomého nemusí být přístupný s WinTalkerem. Proto pamatujte na výše uvedené řádky, protože například namísto "krásného grafického mixéru" dodaného u zvukové karty, poslouží obyčejná aplikace z příslušenství systému.

Další software

Úvodní strana Ke stažení Řešení potíží
Nároky na hardware Historie produktu Nastavení prostředí
Funkce WinTalkeru Makrofunkce Ostatní weby