Tento počítač / Ovládací panely

Zde jsou mnohá, uživatelsky a systémově velmi důležitá nastavení, avšak jejich popis je spíše úkolem manuálu k MS Windows, než této WWW stránky. Proto níže napsané řádky chápejte jako doporučení a upozornění na některé možnosti systému.


Panel

Stručný komentář

KlávesnicePomocí tohoto panelu můžete doinstalovat další jazykovou sadu, což ocení uživatelé pracující s cizojazyčnými dokumenty. Také zde lze ovlivnit rychlost opakování klávesy při trvalém stisku. Někteří uživatelé totiž drží klávesy příliš dlouho a tak namísto jednoho znaku je jich vygenerováno několik a touto funkcí lze tomuto nežádoucímu efektu zamezit.

MultimédiaNaleznete v něm nastavení vlastností vašeho audiosystému, můžete zvolit například preferované audiozařízení, což má význam v případě dvou zvukových karet, kdy tak donastavíte určení zvukové karty pro hlasový výstup a druhé zvukové karty pro zpracování ostatních zvuků. Také zde můžete volit používané MIDI zařízení, CD mechaniku, která má sloužit k přehrávání audioCD a možnost povolit a nebo zakázat činnost nějakého multimediálního zařízení, kodeku.

Možnosti sítě InternetZde lze ovlivňovat většinu nastavení chování prohlížeče MS IE. Můžete si zde navolit úvodní WWW stránku, jak dlouho ponechávat stažené WWW na disku, měnit úroveň zabezpečení systému proti vnějšímu průniku, možnost zakázat přístup na stránky s nevhodným obsahem pro děti atd., ovlivňovat některá nastavení přístupu k síti a mnohé další vlastnosti.
Možnosti usnadněníJe především určen k úpravě chování a ovládání systému osobami s různým druhem postižení. Slabozrací zde mohou ocenit široké možnosti nastavení kontrastního zobrazení prostředí.

MyšSlouží k nastavení vlastností chování a zobrazení myši. Je zde například možné zvolit větší ukazatel, což ocení slabozrací uživatelé.

ObrazovkaSlouží k nastavení mnohých parametrů zobrazování. Je zde možné nastavit například obrázek (podklad) pozadí, který případně volte velmi opatrně, protože jde o to, aby například kurzor myši byl pro slabozrakého snadno k nalezení a neztrácel ve vzorku pozadí. Také zde naleznete nastavení parametru rozlišení použitého na obrazovce, volbu barevné hloubky zobrazení a mnohé další parametry.

Přidat nebo odebrat programyProstřednictvím tohoto panelu můžete provádět instalace dalších programů do vašeho systému a také je zde odinstalovávat. Všimněte si karty [Systém] tohoto panelu, kde máte možnost instalovat a odinstalovávat komponenty zařazené jako příslušenství systému MS Windows.

Skenery a fotoaparátyV tomto panelu je možné přidávat a odebírat nzařízení sloužíci k digitalizaci obrazu. Můžete zde také otestovat, zda zařízení pracuje správně (diagnostika).

UživateléSystém MS Windows dovoluje různá nastavení prostředí pro více uživatelů. Tato vlastnost se dá využít například pro definici nastavení nevidomého uživatele a ostatních uživatelů téhož počítače.

ZvukyUmožňuje navolit zvukovou indikaci pro některé systémové události. Je na uvážení uživatele, do jaké míry tuto indikaci nastaví a jaké zvuky si zvolí, protože neustálé "pípání, cinkání" může působit spíše rušivě.Zpět